Zažijte nefalšované „divadelní“ představení režírované přírodou

Stovky miliónů sardinek podél jihoafrického pobřeží přitahují všechny mořské predátory – delfíny, žraloky, lachtany, tuňáky, velryby, tereje.

ASC_7044 DSC_6935 1 DSC_0035 3

Expedici organizuji pro zájemce o přírodu a přátele, ne jako výdělečnou záležitost. Není to dovolená!

Očekávejte:

 

Kdo si to rozhodně neužije:

Potápěčské nebo freediverské zkušenosti se hodí, ale nejsou podmínkou. Akce se většinou odehrává kousek pod hladinou a často je rychlá, takže spíše než potápět s přístrojem budete šnorchlovat. Rozhodně si užijete plavání s ploutvemi, abyste stačili sardinkám a delfínům. Pokud nemáte vybavení nebo chcete základní freediverský trénink – bez problémů zajistím.

  • Místo: Port Elizabeth na pobřeží východního Kapska v Jihoafrické republice. Let většinou Vídeň-Kapské město-Port Elizabeth. Port Elizabeth je hlavní základna, ale v případě, že se hejna sardinek pohnou příliš na sever a dojezd za nimi už by byl neúnosný, tak se základna výjezdů posouvá po pobřeží směrem za nimi. 
  • Ubytování: Dvoulůžkové pokoje s koupelnou a WC. Součástí je velká zahrada s bazénem. Snídaně se podává ve společenské místnosti. Dům je vybaven a připraven pro potápěče – místo na umytí i sušení vybavení. V docházkové vzdálenosti od ubytování jsou obchody a bankomaty.
  • Skupina: Maximální velikost skupiny je 8 osob. Vychází z maximální kapacity člunu. V případě, že je skupina menší, doplní ji operátor ze svých klientů. 
  • Co uvidíte: Sardine Run je pozorování přírody v její původní nesvázané a divoké podobě. Standardně jsou k vidění hejna terejů a chaluh, hejna delfínů obecných, lachtani, tuňáci, keporkaci a hlavně plejtváci Brydeovi. Vzácněji se k hostině přidají i žraloci a tučnáci. Unikátní, ale ne nemožný, jev jsou rodiny kosatek, které učí své mladé lovit delfíny. Stále je ale potřeba mít na paměti, že je to divoká příroda a ta se garantovat nedá.  
  • Standardní průběh: Po snídani kontrola vybavení a nástup do člunu. Základním orientačním bodem na Sardine Runu jsou hejna terejů. Jakmile najdou ze vzduchu ryby a začnou se potápět a lovit, znamená to rychle vyskákat do vody a snažit se co nejdéle udržet kontakt s pohybujícím se hejnem a pozorovat, jak se na něm přikrmují další a další vodní predátoři. Při troše štěstí hostinu i hejno ryb ukončí nájezd plejtváka. Zpět do člunu a sledovat další hejno terejů. Tento postup se opakuje buď do fyzického vyčerpání účastníků nebo dokud není čas k návratu, často i 6 až 7 hodin. Na lodi jste celou dobu v neoprenu. Operátor má připraveno pití i něco málo k snědku. Večery mají většinou standardní průběh – výtečné jihoafrické víno, grilování, prohlížení fotek, probírání se zážitky uplynulého dne.
  • Podmínky: Hlavní sezóna tahu sardinek je během zimy na jižní polokouli. Přes den čekejte okolo 20C přes noc kolem 10C. Nezapomeňte, že se budete potápět v oceánu a ten je vlastně studený vždycky :-) 17-19C v průměru, takže dobrý neoprén – min 5mm – je nutnost. Na moře se vyjíždí téměř za každého počasí, poměrně často se tak dají čekat vlny. Operátor se kterým na této expedici spolupracuji je extrémně zkušený a má za sebou více než 10 let praxe na moři. Spolupracuje s předními filmovými společnostmi. Jako jeden z mála sleduje tah sardinek po celou dobu únor – červenec. 
  • Další program: Základní nabídka je na 12 nocí a součástí je návštěva nedalekého národního parku Addo Elephant a dva dny scuba nebo freedivingu na útesech. V případě zájmu je možné program expedice zkrátit/zlevnit, vynechat národní park i potápění na útesech a absolvovat pouze 8 nocí a sedm dnů na moři.

 

 • EXPEDICE

  Sardine Run

  • Délka expedice: 7 dní/8 nocí
  • V ceně je ubytování, snídaně, transfer z/na letiště, potápěčské závaží
  • 7 dnů na moři – 7 dnů Sardine Run,
  • V ceně nejsou letenky do Port Elizabeth, neoprény, ploutve

  Registrovat zájem

 • 01.04. – 09.04. – OBSAZEN