Zažijte nefalšované „divadelní“ představení režírované přírodou

Stovky miliónů sardinek podél jihoafrického pobřeží přitahují všechny mořské predátory – delfíny, žraloky, lachtany, tuňáky, velryby, tereje. A pobřeží Jihoafrické republiky nabízí i další možnosti pozorování divokého mořského života – potápění s mladými lachtany, potápění se žraloky a každoroční tah velryb. Protože jet do Afriky jenom na týden by byla škoda.

ASC_7044 DSC_6935 1 DSC_0035 3

Expedice organizuji pro zájemce o přírodu a přátele, ne jako výdělečnou záležitost. Není to dovolená!

Krátké info z posledního ročníku najdete tady. Pokud máte chuť si počíst trochu víc, tak si můžete otevřít blog z expedice. Aktuální fotografie najdete buď tady a nebo dole v galerii.

Očekávejte:

 

Kdo si to rozhodně neužije:

Potápěčské nebo freediverské zkušenosti se hodí, ale nejsou podmínkou. Akce se většinou odehrává kousek pod hladinou a často je rychlá, takže spíše než potápět s přístrojem budete šnorchlovat. Rozhodně si užijete plavání s ploutvemi, abyste stačili sardinkám a delfínům. Spoustu akce je vidět i z lodi, takže pokud se vám nechce do vody, nemusíte a stejně to stojí za to. Pokud nemáte vybavení nebo chcete základní freediverský trénink – bez problémů zajistím.

  • Místo – Sardine Run: Na sardinky jezdíme hlavně do Port Elizabeth na pobřeží východního Kapska v Jihoafrické republice. Výhodou je, že hejna sardinek jsou přítomna celoročně a není potřeba spoléhat na jejich migrační trasy. Ideální termíny pro tuto lokalitu jsou únor – květen. Právě tady je nejvyšší šance narazit na gigantická hejna sardinek, delfínů a krmících se velryb. Nevýhodou je nižší viditelnost pod vodou. 
  • Místo – Ocean safari žraloci: Když už letím do Afriky, tak je škoda letět jen na týden, takže jsem k Sardine Runu přidal i žraloky. Teplé vody v Sodwana Bay pod hranicí s Mosambikem jsou místem kam jezdíme na pozorování žraloků. V samotné mořské rezervaci jich žije okolo 10 různých druhů včetně žraloka tygřího. Žraločí pozorování děláme za čistě přírodních podmínek, bez lákadel a návnad, tak aby byl zážitek opravdu autentický. Jedině tak totiž uvidíte pravé chování žraloků a jejich náturu – plachou a opatrnou. Kromě žraloků jsou v místních vodách bohatých na korály k vidění delfíni skákavý, želvy, kanici nebo rejnoci. Ideální termín je únor – květen a propojení s akcí Sardine Run v Port Elizabeth.
  • Místo – Tah keporkaků: Každý rok migrují podél jihoafrického pobřeží stovky keporkaků (Humpback whale) nejdříve směrem na sever do rodišť a potom s mladými zpět na jih do Antarktických vod. Sodwana Bay je ideální základna pro každodenní výlety za nimi. Kromě pozorování z lodi s nimi i potápíme – pouze freediving. Je potřeba si ale uvědomit, že 70% z nich se na své cestě nechce s několika freedivery moc zastavovat a pouze proplují kolem. Když se ale některé z těch zbylých 30% zastaví, tak vám garantuji zážitek do konce života. Výhodou tohoto místa je teplá voda a vysoká viditelnost pod hladinou. Expedice je doplněna o dva dny v národním parku a zakončena návnadovým ponorem se žraloky = garantované potápění mezi žraloky černocípími (Carcharhinus limbatus). Ideální termín je červenec – srpen. 
  • Ubytování: Dvoulůžkové pokoje s koupelnou a WC. Součástí je velká zahrada s bazénem. Dům je vybaven a připraven pro potápěče – místo na umytí i sušení vybavení. V docházkové vzdálenosti od ubytování jsou obchody a bankomaty.
  • Skupina: Maximální velikost skupiny je 8 osob. Vychází z kapacity člunu a samozřejmě, že čím méně lidí ve vodě tím lepší interakce se zvířaty. V případě, že je skupina menší, doplní ji operátor ze svých klientů. 
  • Co uvidíte: Sardine Run je pozorování přírody v její původní nesvázané a divoké podobě. Standardně jsou k vidění hejna terejů a chaluh, hejna delfínů obecných, lachtani, tuňáci, keporkaci a plejtváci Brydeovi. Pod vodou se do hostiny zapojují žraloci . Unikátní, ale ne nemožný, jev jsou rodiny kosatek, které učí své mladé lovit delfíny. Stále je ale potřeba mít na paměti, že je to divoká příroda a ta se garantovat nedá.  
  • Standardní den:  Po snídani kontrola vybavení a nástup do člunu. Základním orientačním bodem na Sardine Runu jsou hejna terejů. Jakmile najdou ze vzduchu ryby a začnou se potápět a lovit, znamená to rychle vyskákat do vody a snažit se co nejdéle udržet kontakt s pohybujícím se hejnem a pozorovat, jak se na něm přikrmují další a další vodní predátoři. Při troše štěstí hostinu i hejno ryb ukončí nájezd plejtváka. Zpět do člunu a sledovat další hejno terejů. Tento postup se opakuje buď do fyzického vyčerpání účastníků nebo dokud není čas k návratu, často i 6 až 7 hodin. Na lodi jste celou dobu v neoprenu. Operátor má připraveno pití i něco málo k snědku. Večery mají většinou standardní průběh – výtečné jihoafrické víno, grilování, prohlížení fotek, probírání se zážitky uplynulého dne.
  • Podmínky: Hlavní sezóna tahu sardinek je během zimy na jižní polokouli. Přes den čekejte okolo 20C přes noc kolem 10C. Nezapomeňte, že se budete potápět v oceánu a ten je vlastně studený vždycky 🙂 17-19C v průměru, takže dobrý neoprén – min 5mm – je nutnost. Na moře se vyjíždí téměř za každého počasí, poměrně často se tak dají čekat vlny. Operátor se kterým na této expedici spolupracuji je extrémně zkušený a má za sebou více než 10 let praxe na moři. Spolupracuje s předními filmovými společnostmi. Pro Sodwana Bay se teploty liší směrem nahoru. Teplota vody je okolo 22C. 

 

 • EXPEDICE Sardine Run

  1.755 Euro

  • Délka expedice: 7 dní/8 nocí
  • V ceně je ubytování, snídaně, transfer z/na letiště, potápěčské závaží
  • V ceně nejsou letenky do Port Elizabeth, neoprény, ploutve

  Registrovat zájem

 • únor 2020

 

 • EXPEDICE Ocean safari žraloci

  740 Euro

  • Délka expedice: 5 dní/6 nocí – NAVAZUJE NA AKCI SARDINE RUN
  • V ceně je ubytování, půjčení auta, vnitrostátní přelet, potápěčské závaží
  • V ceně nejsou letenky do JAR, potápěčské vybavení

  Registrovat zájem

 

 • EXPEDICE Tah keporkaků

  31.600 Kč

  • Délka expedice: 14 dní/13 nocí
  • V ceně je ubytování, vstupy do národního parku Hluhluwe, návnadový ponor se žraloky Umkomaas
  • V ceně nejsou letenky do JAR, půjčení auta (cca. 3.800,-/osoba), benzín, strava

  Registrovat zájem

 • 15.srpna 2019 – 29.srpna 2019 – OBSAZENO