IMG-BLOG

Sardine Run - Oceánské Safari

Jeden z posledních opravdu “divokých” zážitků, který v přírodě můžete zažít. Stovky milionů sardinek táhnou podél jihoafrického pobřeží a přitahují všechny predátory - delfíny, žraloky, lachtany, tuňáky, velryby a tereje.

Rychlostí jakou zvládáme ničit oceány, jsme asi poslední generace, která může tento jedinečný úkaz pozorovat. Pokud chcete zažít přírodopisný dokument na vlastní kůži, tak neváhejte.

MÍSTO: Wild Coast, Mdumbi, JAR

DÉLKA EXPEDICE: 6 dní / 7 nocí

CENA: 53.000,-

V ceně je ubytování, polopenze.
V ceně není letenka do East London. Hromadnou letenku zajišťuji vždy pro celou skupinu.
Expedici organizuji pro přátele a zájemce o přírodu. Není jako výdělečnou činnost, takže cena je nižší než je obvyklé.

TERMÍNY:

16.06. 2024 - 23.06. 2024
02.07. 2024 - 09.07. 2024
10.07. 2024 - 17.07. 2024

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE

UBYTOVÁNÍ: Dvoulůžkové pokoje. Koupelna a WC společné v centrální budově. Součástí je velká zahrada. Dům je vybaven a připraven pro potápěče – místo na umytí i sušení vybavení. V ceně je základní šnorchlovací vybavení. Scuba výbavu je možné zapůjčit za poplatek.

SKUPINA: Maximální velikost skupiny je 6 osob. Vychází z kapacity člunu a samozřejmě, že čím méně lidí ve vodě tím lepší interakce se zvířaty.

CO UVIDÍTE: Sardine Run je pozorování přírody v její původní nesvázané a divoké podobě. Standardně jsou k vidění hejna terejů a chaluh, hejna delfínů obecných, lachtani, tuňáci, keporkaci a plejtváci Brydeovi. Pod vodou se do hostiny zapojují žraloci. Unikátní, ale ne nemožný, jev jsou rodiny kosatek, které učí své mladé lovit delfíny. Stále je ale potřeba mít na paměti, že je to divoká příroda a ta se garantovat nedá.

STANDARDNÍ DEN: Po snídani kontrola vybavení a nástup do člunu. Základním orientačním bodem na Sardine Runu jsou hejna terejů nebo super hejna delfínů (stovky jedinců v jednom hejnu). Jakmile najdou ze vzduchu ryby a začnou se potápět a lovit, znamená to rychle vyskákat do vody a snažit se co nejdéle udržet kontakt s pohybujícím se hejnem a pozorovat, jak se na něm přikrmují další a další vodní predátoři. Při troše štěstí hostinu i hejno ryb ukončí nájezd plejtváka. Zpět do člunu a sledovat další hejno terejů nebo delfínů. Tento postup se opakuje buď do fyzického vyčerpání účastníků nebo dokud není čas k návratu, často i 6 hodin. Na lodi jste celou dobu v neoprenu. Operátor má připraveno pití i něco málo k snědku. Večery mají většinou standardní průběh – výtečné jihoafrické víno, grilování, prohlížení fotek, probírání se zážitky uplynulého dne.

PODMÍNKY: Hlavní sezóna tahu sardinek je během zimy na jižní polokouli. Přes den čekejte okolo 20 °C přes noc kolem 10 °C. Nezapomeňte, že se budete potápět v oceánu a ten je vlastně studený vždycky. 17-19 °C v průměru, takže dobrý neoprén – min. 5 mm – je nutnost. Na moře se vyjíždí téměř za každého počasí, poměrně často se tak dají čekat vlny. Operátor, se kterým na této expedici spolupracuji, je extrémně zkušený a má za sebou více než 10 let praxe na moři a spolupracuje s předními filmovými společnostmi.